کولوکیشن

کولوکیشن (Colocation) یا فضای میزبانی سرور چیست؟

کولوکیشن به نوعی از خدمات مرکز داده اشاره می‌کند که در آن مشاغل یا افراد می‌توانند فضایی را برای سرورها، تجهیزات شبکه و سایر زیرساخت‌های محاسباتی خود اجاره کنند. در یک مرکز کولوکیشن، چندین مشتری می توانند سخت افزار خود را در یک محیط مرکز داده مشترک قرار دهند و از زیرساخت ها و خدمات تسهیلات استفاده کنند.

اتکا به یک مرکز داده کولوکیشن ( میزبانی سرور هوشمند تبیان ) به شما این امکان را می‌دهد که هزینه های سرمایه ای (CAPEX) ساخت و نگهداری امکانات خود را حذف کنید و در عین حال به شما امکان می‌دهد مالکیت و کنترل کامل سرورهای فیزیکی خود را حفظ کنید. با این حال، همچنان شما را ملزم می‌کند که هزینه‌های سخت‌افزاری را به عهده بگیرید و معمولاً هزینه‌های سفر را برای مهندسان شما در صورتی که نیاز به دسترسی دستی به تجهیزات داشته باشند، افزایش می‌دهد.

 

کولوکیشن
کولوکیشن چیست؟

نحوه کار کولوکیشن (Colocation) چگونه است؟

برای اینکه متوجه شوید خدمات کولوکیشن چیست، باید بیشتر به جزییات آن بپردازیم. در خدمات کولوکیشن، شرکت هاستینگ مکانی را با رعایت تمامی استانداردها و ملزومات از جمله کف‌سازی صحیح، سرمایش، برق، پهنای باند و اقدامات امنیتی به عنوان دیتاسنتر برای کاربر فراهم می‌کند. سپس کاربر سرورهای خود را به دیتاسنتر شرکت هاستینگ می‌برد و در آنجا قرار می‌دهد.

زمانی که کسب‌وکاری سرورهای خود را به شرکت هاستینگ ارائه می‌دهد، میزبان باید از ارائه فضا و تجهیزات مناسب، اتصال برق، شبکه و هرآنچه که لازم است، اطمینان حاصل کند. ارائه‌دهنده خدمات کولوکیشن مسئولیت نگهداری و امنیت تأسیسات و تجهیزات دیتاسنتر را برعهده دارد و باید به صورت ۲۴ ساعته پشتیبانی فنی ارائه دهد و در دسترس باشد.

مزایای کولوکیشن:

کسب و کارها می توانند با استفاده از خدمات colocation از مزایای متعددی بهره مند شوند. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • اجاره فضا در یک مرکز colocation ارزان تر از ساخت یا گسترش یک مرکز داده است.
 • امکانات Colocation به مستاجران اجازه می دهد تا از سخت افزار سرور و ذخیره سازی به انتخاب خود استفاده کنند.
 • یک مرکز داده colocation به پروتکل های امنیتی فیزیکی دقیق پایبند است و همچنین ممکن است محافظت در برابر حملات سایبری را ارائه دهد.
 • امکانات Colocation تقریبا همیشه خدمات پشتیبانی فنی در محل را ارائه می دهند.
 • فضای مرکز داده اضافی معمولا در صورت نیاز در دسترس است، به این معنی که یک مرکز داده colocation می تواند رشد کند.

ویژگی های کولوکیشن:

 • زیرساخت فیزیکی:

ارائه دهندگان Colocation یک محیط امن و کنترل شده با امکاناتی مانند منبع تغذیه، سیستم های خنک کننده، ژنراتورهای پشتیبان، اطفاء حریق و اقدامات امنیتی فیزیکی ارائه می دهند. آنها شرایط بهینه را برای عملکرد قابل اعتماد سخت افزار تضمین می کنند.

 • قابلیت اتصال:

امکانات Colocation اتصال اینترنت پرسرعت را از طریق چندین ارائه دهنده خدمات شبکه فراهم می کند. این امر به کسب و کارها امکان می دهد تا اتصالات شبکه اضافی و قابل اعتماد را برای زیرساخت خود ایجاد کنند.

 • فضای رک و کابینت:

مشتریان کولوکیشن معمولاً فضای رک یا کابینت‌ها را برای نگهداری سرورها و تجهیزات شبکه خود اجاره می‌کنند. این فضاها می توانند بر اساس نیازهای خاص مشتری از نظر اندازه و قدرت مورد نیاز متفاوت باشند.

 • برق و خنک کننده:

امکانات Colocation منبع تغذیه قابل اعتمادی را برای اطمینان از عملکرد مداوم سرورها فراهم می کند. آنها همچنین از سیستم های خنک کننده برای حفظ سطوح مناسب دما و رطوبت در مرکز داده استفاده می کنند.

 • قابلیت اطمینان تضمین شده:

Colocation فضایی را در مرکز داده ارائه دهنده برای سخت افزار IT شما ارائه می‌دهد. این امکانات معمولاً از نظر قابلیت اطمینان بررسی می‌شوند و شامل قفسه ها، کابینت‌ها و سینی های کابل برای تجهیزات شما می‌شوند.

 • امنیت:

مراکز داده Colocation از اقدامات امنیتی قوی، از جمله امنیت فیزیکی با دسترسی محدود، دوربین‌های نظارتی، احراز هویت بیومتریک و سایر پروتکل‌های امنیتی برای محافظت از زیرساخت میزبان از دسترسی غیرمجاز استفاده می‌کنند.

 • پشتیبانی و نگهداری:

ارائه دهندگان Colocation اغلب پشتیبانی فنی، خدمات از راه دور و حضور در محل را برای کمک به کارهایی مانند نصب سخت افزار، عیب یابی و تعمیر و نگهداری تجهیزات ارائه می دهند. با این حال، روشن کردن سطح پشتیبانی ارائه شده توسط ارائه‌دهنده کولوکیشن مهم است.

 • مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری:

خدمات Colocation به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا زیرساخت‌های خود را در صورت نیاز مقیاس‌بندی کنند. به جای سرمایه گذاری در ساخت و مدیریت مرکز داده خود، آنها به راحتی می توانند ردپای سرور خود را با اجاره رک ها/کابینت های اضافی یا کمتر در تسهیلات colocation گسترش یا کاهش دهند.

 • بهره وری هزینه:

خدمات اشتراکی می تواند یک راه حل مقرون به صرفه در مقایسه با ساخت و نگهداری یک مرکز داده داخلی باشد. با برون سپاری زیرساخت های مورد نیاز به یک ارائه دهنده، کسب و کارها می توانند از هزینه های سرمایه اولیه اجتناب کنند و هزینه های عملیاتی جاری را کاهش دهند.

دیتاسنتر
دیتاسنتر و مرکز داده هوشمند تبیان

چرا از خدمات کولوکیشن استفاده کنیم؟

استفاده از خدمات کولوکیشن (Colocation) در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یک راهکار محبوب برای سازمان‌ها و شرکت‌ها مطرح است. خدمات کولوکیشن به شما امکان می‌دهد تا تجهیزات فنی خود را در محیط‌های امن و دارای امکانات مورد نیاز قرار دهید.

هوشمند تبیان ، ارائه‌دهنده خدمات کولوکیشن در دیتاسنتر اختصاصی خود، واقع در ساختمان اصلی تبیان است. دیتاسنتر تبیان، مجهز به بروزترین تجهیزات و اقدامات امنیتی است. این شرکت، تمامی سرویس‌های خود را با پشتیبانی ۲۴ ساعته و آپ تایم ۹۹.۹٪ ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از کارشناسان هوشمند تبیان مشاوره بگیرید و بهترین سرویس را باتوجه به نیازتان انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *