10 راهکار کلیدی برای افزایش امنیت سرور ابری

10 راهکار کلیدی برای افزایش امنیت سرور ابری

افزایش امنیت سرور ابری از اهمیت چشمگیری برخوردار است؛ زیرا تقریباً همه کسب و کارها برای انجام وظایف اساسی و ضروری خود به خدمات ابری وابسته هستند. با این حال، با افزایش حملات سایبری و نقض امنیت در پلتفرم‌های ابری و نیز نگرانی‌های مربوط به حفاظت از برنامه‌ها و داده‌های ابری، افزایش امنیت سرور ابری برای آن‌ها به یک ضرورت تبدیل شده است. در این مقاله از وبلاگ هوشمند تبیان، قصد داریم به طور جامع درباره افزایش امنیت سرور ابری و فضای ابری و راهکارهای موجود برای آن صحبت کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

امنیت سرور ابری چیست؟

امنیت سرور ابری یا امنیت فضای ابری، عبارت است از تدابیر و عملکردهایی که به منظور حفاظت از اطلاعات، داده‌ها و سیستم‌های کامپیوتری در محیط‌های محاسبات ابری انجام می‌شود. این تدابیر و اقدامات به منظور محافظت از برنامه‌ها و سیستم‌های مستقر در فضای ابری طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند. امنیت فضای ذخیره‌سازی ابری شامل یک ترکیب گسترده از سیاست‌ها، کنترل‌ها، استراتژی‌ها و فناوری‌ها می‌باشد.

با افزایش و ترویج کارهای دورکاری و اتخاذ مدل‌های کاری از راه دور، شرکت‌ها تمایل دارند داده‌های حساس خود را در فضای ابری ذخیره نمایند. این موضوع بر اهمیت افزایش امنیت سرور ابری تأکید می‌کند. هر کسب و کار (بزرگ یا کوچک) اطلاعات ارزشمندی را در برنامه‌های کاربردی مبتنی بر ابر نگهداری می‌کند و این اطلاعات ممکن است در مقابل حملات سایبری آسیب‌پذیر باشند.

در همین زمینه، کارمندان دورکار به دلیل دسترسی به دستگاه‌های شخصی خود، شرکت‌ها را در معرض خطر بیشتری از حملات سایبری قرار می‌دهند. آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت (CISA) بیان کرده است که هکرها از کمپین‌های فیشینگ برای نفوذ به سیستم‌ها و بهره‌مندی از ضعف‌های موجود در فضای ذخیره‌سازی ابری استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل، ایجاد یک فضای ابری با امنیت بالا برای سازمان‌ها اهمیت چشمگیری دارد.

 

راهکارهای افزایش امنیت سرور ابری

چرا ممکن است امنیت سرور ابری به خطر بیفتد؟

ممکن است امنیت سرور ابری به خطر بیفتد زیرا حتی اگر ارائه‌دهندگان خدمات ابری، مانند آمازون، گوگل و مایکروسافت، داده‌های کاربران را در امن‌ترین حالت ممکن قرار دهند، گاهی ممکن است مواردی اتفاق بیفتد که امکان مدیریت و محافظت از داده‌های حساس کاربران را به چالش کشانده و امنیت سرور ابری را به خطر انداخته باشد.

زمانی که اطلاعات اعتبارنامه شما دزدیده می‌شود یا داده‌های شرکت از فضای ابری خارج می‌شود تا به سایر سیستم‌ها متصل شود، امنیت فضای ذخیره‌سازی ابری در معرض خطر قرار می‌گیرد. همچنین، کارمندانی که به دستگاه‌های مختلف و با افراد متنوع ارتباط برقرار می‌کنند و به سرور ابری دسترسی دارند، ممکن است امنیت فضای ابری را با افزایش خطراتی مواجه کنند. نقض امنیت به ندرت از ناکافی بودن امنیت داده‌های ابری ناشی می‌شود؛ به عبارت دیگر، فضای ابری به خوبی امن است و معمولاً خطرات، ناشی از انسان و اشتباهات انسانی هستند. بنابراین، استفاده از راهکارهای افزایش امنیت سرور ابری پس از خرید این فضا، بسیار حیاتی است.

ابر یک مدل انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر برای ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد. اطلاعات برخی از داده‌ها حساس‌تر از دیگران هستند و این موضوع نیازمند افزایش امنیت سرور ابری و حفاظت مداوم از این اطلاعات است. امنیت فضای ابری به وسیله ترکیبی از فناوری‌ها و روش‌ها مانند استفاده از ابزارهای رمزنگاری، کنترل دسترسی، مانیتورینگ فعالیت‌ها و سایر تدابیر امنیتی حفظ می‌شود. پیش از انتخاب استراتژی امنیتی در فضای ابری، نیاز است تا ارزیابی دقیقی از حساسیت داده‌های خود انجام دهید.

 

چرا امنیت سرور ابری اهمیت زیادی دارد؟

امنیت سرور ابری به دلایل متعددی اهمیت زیادی دارد:

 1. محافظت از اطلاعات حساس:

 اغلب سازمان‌ها دارای داده‌های حساس و اطلاعات مهم مشتریان هستند که نیاز به حفاظت کامل دارند. فضای ابری به عنوان یک محیط ذخیره‌سازی این داده‌ها عمل می‌کند و امنیت این فضا ضروری است تا از نشت و سرقت داده‌ها جلوگیری شود.

 1. اعتماد مشتریان:

سازمان‌ها برای جلب و حفظ مشتریان نیاز به اعتماد آنان دارند. هر نوع تخلف امنیتی در فضای ابری می‌تواند باعث عدم اطمینان آنها برای استفاده از خدمات ابری شود.

 1. پیشگیری از تهدیدات سایبری:

با توجه به افزایش حملات سایبری، امنیت فضای ابری در جلوگیری از نفوذها، حملات فیشینگ، و دیگر تهدیدات سایبری حائز اهمیت شناخته می‌شود.

 1. مطابقت با استانداردها و قوانین:

بسیاری از صنایع با استانداردها و قوانین خاصی تحت نظر هستند که از سوی دولت یا صنعت مشخص شده‌اند. افزایش امنیت فضای ابری به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با این استانداردها و قوانین هماهنگ شده و مطابقت داشته باشند.

 1. محافظت در برابر دسترسی غیرمجاز:

 با توجه به دسترسی گسترده کارمندان به فضای ابری و تبادل اطلاعات از طریق این فضا، امنیت باید به گونه ای باشد تا افراد غیرمجاز نتوانند به داده‌ها دسترسی پیدا کنند.

 1. پایداری کسب‌وکار:

از آنجا که بسیاری از سازمان‌ها به فضای ابری برای ذخیره و مدیریت داده‌ها و برنامه‌های کاربردی خود اعتماد دارند، هرگونه حادثه امنیتی می‌تواند تأثیرات جدی بر روی پایداری کسب‌وکار داشته باشد.

با توجه به این نکات، افزایش امنیت سرور ابری ضروری است تا اطلاعات حساس محافظت شده و با استانداردها و قوانین مطابقت داشته باشد.

 

اهمیت افزایش امنیت سرور ابری

 

روش های افزایش امنیت سرور ابری

همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از دلایل مهم نقض امنیت در فضای ابری، عدم اجرای اقدامات امنیتی کافی توسط ارائه‌دهندگان خدمات ابری است که این اتفاق به‌ندرت رخ می‌دهد. دلیل دیگر، عدم انطباق مشتریان با  اطلاعات خود است؛ آن‌ها ممکن است اطلاعات حساس خود را بشناسند، اما اقدامات احتیاطی مناسب را انجام ندهند، و این امر به‌عنوان یک نقطه ضعف به‌شمار می‌آید. سرانجام، حملات هکرها به سیستم‌های ابری نشانگر نقض امنیت فضای ابری می‌شود که می‌تواند تأثیرات جدی بر ارائه‌دهندگان خدمات ابری و مشتریانشان داشته باشد.

درادامه، روش‌های موجود برای افزایش امنیت فضای ابری را معرفی می‌کنیم.

 • اجرای احراز هویت چند عاملی (MFA)

هکرها راه‌های متعددی برای دسترسی به داده‌ها و برنامه‌های کسب‌وکار آنلاین شما دارند؛ اما یکی از روش‌های اصلی آن‌ها، دزدیدن اعتبارنامه‌هاست. به‌همین‌دلیل، استفاده از نام کاربری و رمز‌عبور به‌تنهایی برای محافظت از حساب‌های کاربری در‌برابر حمله‌های سایبری کافی نیست.

هنگامی ‌که هکرها اطلاعات ورود شما، یعنی رمزعبور و نام کاربری را به‌دست می‌آورند، به تمام برنامه‌ها و سرویس‌های مبتنی ‌بر ابر حیاتی برای کسب‌وکارتان می‌توانند دسترسی پیدا کنند. برای افزایش امنیت ذخیره‌ سازی ابری، به‌ کمک احراز هویت چندعاملی (MFA) می‌توانید از اطلاعات همه کاربران خود محافظت کنید و مطمئن شوید که فقط کارکنان مجاز می‌توانند به برنامه‌های ابری شما وارد شوند و به داده‌های حساس دسترسی داشته باشند.

MFA (مخفف Multi-Factor Authentication) یکی از کنترل‌های امنیتی ارزان‌ و در‌عین‌حال مؤثر برای جلوگیری از دسترسی هکرهای احتمالی به برنامه‌های ابری شناخته می‌شود. در‌حقیقت، می‌توان گفت که احراز هویت چندعاملی یک لایه حفاظتی به فرایند ورود به سیستم اضافه می‌کند. مزایای MFA عبارت‌اند از:

 1. حفاظت پیشرفته از اطلاعات: MFA در‌مقایسه ‌با 2FA از محافظت بهتر و قوی‌تری برخوردار است.
 2. تضمین هویت مصرف‌کننده: از داده‌های مصرف‌کننده در‌برابر سرقت هویت آنان محافظت می‌کند.
 3. کدهای مبتنی ‌بر زمان: امکان دسترسی یک‌بار‌مصرف به کدهای مبتنی‌ بر زمان را برای کاربران فراهم می‌کند.
 4. دسترسی مبتنی‌ بر انطباق: MFA مطمئن می‌شود که کاربران با دستورالعمل‌ها و خط ‌مشی‌های استاندارد مطابقت داشته باشند.
 5. کنترل دسترسی مبتنی ‌بر ریسک: کاربران را بر‌اساس عوامل خطرناک مانند لوکیشن، زمان دسترسی، دستگاه کاربر و آدرس آی‌پی بررسی می‌کند.
 • مدیریت دسترسی کارمندان

اکثر کارمندان نیازی ندارند به هر برنامه یا فایلی در زیرساخت ابری شما دسترسی داشته باشند. تنظیم سطوح دسترسی کارکنان با طرح Identity and Access Management (IAM) تضمین می‌کند که هر کارمند فقط می‌تواند برنامه‌ها یا داده‌های لازم برای انجام کار خودش را مشاهده یا دست‌کاری کند.

کنترل دسترسی کارمندان نه‌تنها از ویرایش تصادفی اطلاعاتی جلوگیری می‌کند که برخی کارمندان مجاز به دسترسی به آن‌ها نیستند؛ بلکه از شما در‌برابر هکرهایی محافظت می‌کند که اطلاعات کارمندان را دزدیده‌اند؛ بنابراین، مدیریت دسترسی کارمندان به برنامه‌ها و فایل‌های سازمان شما در امنیت فضای ذخیره‌سازی ابری بسیار مؤثر خواهد بود.

سرویس IAM یک سرویس ابری است که مجوزها و دسترسی کاربران و ابزارهای ابری را کنترل می‌کند. این سرویس به شما کمک می‌کند تا به ابزارها در سطوح مختلف دسترسی داشته باشید. از‌جمله این دسترسی‌ها عبارتند از:

 1. دسترسی محدود: IAM تضمین می‌کند که فقط کاربران تأییدشده به داده‌ها و سیستم‌ها دسترسی داشته باشند.
 2. حقوق اشتراک‌گذاری کاربران: با محدودکردن حقوق اشتراک‌گذاری، ارسال یا دریافت داده‌ها به‌وسیله کاربران محدود می‌شود.
 3. دسترسی فقط به صورت خواندن یا مشاهده فایل: کاربران فقط دسترسی خواندن یا مشاهده فایل‌ها را دارند و در آن‌ها نمی‌توانند تغییراتی ایجاد کنند.
 4. دسترسی مبتنی ‌بر پلتفرم: دسترسی کاربر را به پلتفرم‌های خاص محدود می‌کند. به‌عنوان مثال، کاربران به سیستم‌عامل می‌توانند دسترسی داشته باشند؛ اما به ابزارهای آزمایش دسترسی ندارند.
 • نظارت بر فعالیت‌های کاربران نهایی (End-User)

نظارت و تجزیه‌ و ‌تحلیل فعالیت‌های کاربران نهایی برای تشخیص هرگونه ناهنجاری یا بدافزارهای نشان‌دهنده نقض احتمالی سیستم شما و به‌منظور افزایش امنیت سرور ابری ضروری است. برای نمونه، اگر شخصی از‌طریق دستگاهی با IP ناشناخته وارد سیستم شود، باید به‌راحتی بتوانید آن را تشخیص دهید. تشخیص این فعالیت‌های غیرطبیعی به جلوگیری از فعالیت هکرها کمک می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد تا بدافزارها را شناسایی و سریعا مشکلات امنیتی را برطرف کنید.

یکی از راه‌حل‌های موجود استفاده از SOCAAS به‌عنوان سرویسی است که در افزایش امنیت ذخیره‌سازی ابری می‌تواند به شما کمک شایانی کند. علاوه‌بر‌این، سرویس یادشده آسیب‌پذیری‌های سیستم را می‌تواند اسکن و آن‌ها را اصلاح کند.

 • کنترل دسترسی کارمندانی که سازمان شما را ترک می‌کنند

زمانی‌که برخی از کارمندان شرکت را ترک می‌کنند، باید مطمئن شوید که دیگر به فضای ذخیره‌سازی ابری، سیستم‌ها، داده‌ها، اطلاعات مشتری و… نمی‌توانند دسترسی داشته باشند. این موضوع می‌تواند در افزایش امنیت سرور ابری کمک بسزایی کند. اگر این کار را به‌صورت داخلی نمی‌توانید مدیریت کنید، برای جلوگیری از وقوع اتفاق‌های ناگهانی، بهتر است آن را به فردی برون‌سپاری کنید که این فرایند را به‌درستی می‌تواند راه‌اندازی، اجرا و نگهداری کند.

 • آموزش کارمندان برای مبارزه با فیشینگ

هکرها با سرقت اطلاعات ورود کارکنان از‌ طریق تکنیک‌های مختلف مانند فیشینگ، جعل وب‌سایت‌ها، جاسوسی در رسانه‌های اجتماعی و حمله‌های Dos می‌توانند به اطلاعات ایمن دسترسی پیدا کنند. ارائه آموزش‌های مداوم و به‌روز به کارکنان شرکت‌ها و سازمان‌ها بهترین راه برای جلوگیری از قربانی ‌شدن کارمندان به این نوع کلاه‌برداری‌ها و به‌ خطرانداختن داده‌های حساس شرکت شماست و امن‌ترین فضای ابری را برایتان ایجاد می‌کند.

کارکنان شما باید بدانند که چگونه این حمله‌ها را شناسایی کنند و در‌صورت وقوع چنین اتفاقی، چه کاری انجام دهند. همچنین، آنها باید بدانند که در‌صورت مشاهده هر نوع فعالیت مشکوکی، سریعا آن را به تیم فناوری اطلاعات گزارش دهند.

 • استفاده از پشتیبان‌گیری Cloud-to-Cloud

همان‌طور‌که گفتیم، احتمال ازدست‌رفتن داده‌ها به‌دلیل اشتباه ارائه‌دهندگان ابری بسیار کم است و این اتفاق بیشتر به ‌دلیل خطای انسانی رخ می دهد. به‌عنوان مثال، در Microsoft Office 365 اگر کارمندی به‌طور تصادفی داده‌ها را حذف کند و هکری رمزعبور حسابی را هک و داده‌ها را خراب کند یا کارمندی ناشی صندوق ورودی و پوشه‌های خود را پاک کند، مایکروسافت در دوره زمانی خاصی هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد.

داشتن برنامه بکاپ‌گیری از داده‌ها بخش مهمی از هر استراتژی امنیتی ابری به‌حساب می‌آید و باعث افزایش امنیت فضای ابری می‌شود. توجه کنید که اکثر ارائه‌دهندگان ابری از‌جمله مایکروسافت، داده‌های حذف‌شده را برای مدت کوتاهی در مراکز داده خود ذخیره می‌کنند و سپس همه اطلاعات پاک می‌شوند. برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی، می‌توانید از اطلاعات حساس خود بکاپ بگیرید. یکی از روش‌های گرفتن بکاپ‌ استفاده از روش Cloud-to-Cloud است.

 • Cloud Monitoring & Logging

Cloud Monitoring روشی است که در آن سیستم‌های ابری را برای نقض‌های امنیتی بررسی، مشاهده و مدیریت می‌کند. Cloud Logging نیز گزارش داده‌ها را از سیستم‌های مبتنی ‌بر ابر جمع‌آوری و مقایسه می‌کند. گزارش‌ها می‌توانند به ما بگویند که چه کسی و در چه زمانی به چه ابری دسترسی پیدا کرده است. از ورود به سیستم گرفته تا به‌روزرسانی فایروال و…، که همه رویدادها به‌ترتیب ثبت می­شود.

 • استفاده از فایروال‌های پیشرفته

فایروال یا دیوارآتش (Firewall) یکی از دستگاه‌های امنیتی شبکه است که ترافیک ورودی و خروجی شبکه را کنترل می‌کند. بدین‌صورت که فایروال قوانین تعیین‌شده‌ای دارد و به داده‌های شما اجازه می‌دهد تا از فایروال عبور کنند. فایروال می‌تواند سخت‌افزار، نرم‌افزار، Software-as-A Service، ابر عمومی یا ابر خصوصی باشد.

فایروال‌های نسل بعدی (NGFW) دستگاه‌های امنیتی شبکه هستند که عملکردهایی فراتر از فایروال‌های سنتی دارند. علاوه‌بر‌این، فناوری‌های جدیدی را دربر دارد که در محصولات فایروال قبلی موجود نبوده است؛ مانند:

 • کنترل برنامه‌ها: NGFWها می‌توانند برنامه‌های کاربردی را کنترل یا به‌طور‌کلی برنامه‌ها را مسدود کنند.
 • سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS): سیستم پیشگیری از نفوذ حمله‌های سایبری را شناسایی و مسدود می‌کند.
 • بازرسی عمیق بسته‌ها (DPI): فایروال‌های نسل بعدی هدرها و بار مفید داده‌ها را نیز بازرسی می‌کنند. این به شناسایی بدافزارها و سایر داده‌های مخرب کمک می‌کند.

استفاده از فایروال‌های پیشرفته می‌تواند به افزایش امنیت فضای ابری کمک بسزایی کند.

 

 • برنامه بکاپ‌گیری منظم

برنامه بکاپ‌گیری منظم از داده‌ها برای افزایش امنیت سرور ابری بسیار مهم خواهد بود. در‌صورت ازدست‌دادن داده‌ها، برنامه بکاپ‌گیری منظم به اطمینان‌یافتن از بازیابی اطلاعات شما می‌تواند کمک کند. ازدست‌دادن داده‌ها ممکن است به‌دلایل مختلف و به هر شکلی رخ دهد؛ از‌جمله خرابی‌های سخت‌افزاری و اِشکالات نرم‌افزاری و خطای انسانی.

برنامه‌های پشتیبان‌گیری منظم از داده‌ها عبارت‌اند از:

 • پشتیبان‌گیری ابری (Cloud Backup): نوعی بکاپ‌گیری از اطلاعات است که از‌طریق اینترنت انجام می‌شود.
 • پشتیبان‌گیری آفلاین (Offline Backup): نوعی بکاپ‌گیری از اطلاعات است که بدون استفاده از اینترنت انجام می‌شود.
 • پشتیبان‌گیری محلی (Local Backup): نسخه‌ بکاپ از اطلاعات است که روی یک دستگاه ذخیره‌سازی محلی مانند هارد دیسک خارجی ذخیره می‌شود.
 • اجرای تست نفوذ

تست نفوذ (Pen Testing) نوعی تست امنیتی است که برای یافتن آسیب‌پذیری‌های سیستم طراحی شده است. از تست‌های نفوذ می‌توان برای یافتن ضعف‌های سیستم‌های ابری و داخلی استفاده کرد. این تست می‌تواند با شناسایی آسیب‌پذیری‌هایی که مهاجمان از‌طریق آن‌ها سواستفاده می‌کنند، به افزایش امنیت فضای ابری کمک کند.

هک نوعی حمله محسوب می‌شود که با هدف سواستفاده از آسیب‌پذیری‌های سیستم طراحی شده است. هکرها اغلب از ابزارهای خودکار برای یافتن و بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری‌ها استفاده می‌کنند. سازمان‌ها باید آزمایش‌های نفوذ و شبیه‌سازی‌های هک را به‌طور منظم انجام دهند تا شکاف‌های آسیب‌زننده به امنیت سازمان را پیدا کنند. این تست‌ها می‌توانند به افزایش امنیت فضای ذخیره‌سازی ابری کمک ویژه‌ای کنند.

 

جمع‌بندی

در این مقاله از بلاگ هوشمند تبیان، به‌طور مفصل افزایش امنیت فضای ابری را بررسی و راهکارهایی را بیان کردیم که باعث می‌شود امنیت این فضای حساس افزایش و نگرانی‌های ناشی از معدوم شدن اطلاعات و هک‌شدن آن‌ها کاهش پیدا کند. بدین منظور سرور ابری هوشمند تبیان با ارائه خدمات ابری پیشرفته، امکانات برجسته، و تکنولوژی‌های نوین، یک ابزار بی‌نظیر برای تضمین امنیت فضای ذخیره‌سازی ابری برای شما و کسب و کارتان فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *