مقدمه

در زندگی سبک نوین که عجین شده به خدمات دیجیتال و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات است اصولا هیچ خدمتی بدون احراز هویت کاربر ارائه نمی‌گردد. بدیهی است که دسترسی و ورود به برنامه‌ها، سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها و عدم فراموشی اطلاعات ورود برای کاربران در جهت احراز هویت یک الزام مهم محسوب می‌شود. کاربران فعال در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار و عموم مردم بعضا در چندین اپلیکیشن و سایت حساب کاربری فعال با نام کاربری و رمز عبور جدا دارند، کاربران برای ورود به هر کدام از این برنامه‌های کاربردی، نیاز به کلمه عبور و نام کاربری مجزایی دارند که برای ورود به آن‌ها با مشکلات زیادی از جمله موارد زیر مواجه می‌شوند.

 • نیاز مکرر به وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور برای ورود به هر کدام از برنامه‌ها
 • فراموش کردن کلمه عبور و نام کاربری
 • عدم وجود امکان ردگیری ورود و خروج کاربران به نرم افزارهای مختلف
 • زمان بر بودن درخواست بازنشانی کلمه عبور و نام کاربری

اکنون که سازمان‌های بیشتری به سمت استفاده از سرویس‌های ابری حرکت می‌کنند، کاربران انتظار دارند دسترسی یکپارچه به چندین برنامه از هر نقطه، هر زمان و هر دستگاهی را داشته باشد.

 

ورود یکپارچه چیست؟

به عمل وارد شدن يك كاربر به سايت‌ها و برنامه‌هاي مختلف تنها با يك نام كاربري و گذرواژه يكسان SSO يا Single Sign-on)  (ورود يكپارچه مي‌‌گويند.

 به اين معني كه اطلاعات مربوط به اعتبارسنجي و تائيد هويت كاربر يعني User Name و Password در يك ناحيه امن نگهداري مي‌شود و از آن پس اين كاربر به منظور ورود به سايت‌ها و بخش‌هاي مختلف، (دسترسي به برنامه‌هاي متعدد) نیازی به انجام مجدد فرایند ورود به حساب کاربری ندارد. در اين هنگام درصورت لزوم اطلاعات اکانت کاربر با اطلاعات ثبت شده‌اي كه مربوط به حقوق و تعيين سطح دسترسي آن كاربر است تطبيق داده مي‌شود و در صورت عدم محدوديت اجازه ورود او صادر مي‌شود. باتوجه به اینکه همه زیر ساخت‌های ورود یکپارچه، بومی نبوده و مبتنی بر ایمیل هستند، که این امر سبب می‌شود استفاده از این زیرساخت برای کاربران دشوار شود.

تیم توسعه نرم‌افزار شرکت توسعه ارتباطات هوشمند تبیان یک گام فراتر نهاده و برای اولین بار در ایران  با استفاده از متد  PasswordLess فرایند ورود را تسهیل نموده است. تیم فنی هوشمند تبیان بستری فراهم کرده است که تمامی کسب‌وکارها و سامانه‌های آنلاین (اپلیکیشن و وبسایت) فروشگاه‌ها، سازمان‌ها و عموم مردم، افراد با کمترین سطح آشنایی با فناوری بتوانند به سهولت از این فناوری استفاده کنند.

با استفاده از این زیرساخت و متد PasswordLess، کاربر نسخه وب می‌تواند بدون نیاز به ثبت‌نام اولیه و تنها با ثبت شماره تلفن همراه و دریافت کد احراز هویت از طریق پیامک، و همچنین درگوشی‌های تلفن همراه با به‌کارگیری روش‌های بیومتری (Biometrics) به راحتی با اثر انگشت و یا تشخیص چهره به سیستم دسترسی داشته باشد.

سامانه احراز هویت T-ID، مشکل ورود کاربر با نام‌های کاربری و رمزهای عبور متعدد به سیستم‌های مختلف همچنین دشواری استفاده از زیر ساخت‌های ورود مبتنی بر ایمیل برای دسترسی به منابع را برطرف کرده است.

سامانه احراز هویت T-ID، یک رویکرد جامع و یک نقطه برای تأیید اعتبار و دسترسی است. با سامانه احراز هویت T-ID، کاربران مجاز به دسترسی به مجموعه برنامه‌ها از طریق یک ورود واحد، صرف نظر از پلتفرم ، فناوری یا دامنه مورد استفاده هستند. هدف ساده کردن ورود به سیستم است که به نوبه خود باعث بهبود تجربه مشتری (CX) می‌شود. امنیت یک مزیت اساسی است، که در سامانه احراز هویت T-ID، از اهمیت زیادی برخوردار است که در لیست “مزیت ورود به سیستم با سامانه احراز هویت T-ID” در ذیل بحث خواهیم کرد.

 

هفت مزیتی که سامانه احراز هویت T-ID، برای کاربران خلق می‌کند

 1. امنیت

سرویس احراز هویت T-ID، به دلیل بکارگیری مکانیزم خارج از وب بوسیله ارسال کد فعال‌سازی به موبایل از امنیت بالایی برخوردار است. نکته اصلی تایید اعتبار سامانه احراز هویت T-ID، امکان فیشینگ و ورود غیر مجاز را مسدود می کند.

 1. عدم نیاز به ثبت نام اولیه و تجربه کاربری ساده

تجربه کاربری پیشرفته یکی از ارزشمندترین مزایای سامانه احراز هویت T-ID، است. از آنجا که ورود مجدد به سیستم‌ها لازم نیست، مشتریان می‌توانند از یک تجربه دیجیتالی مدرن لذت برند.

 1. افزایش نرخ پذیرش کسب و کار

فناوری باید زندگی را آسان‌تر کند و باعث امیدواری و سهولت دسترسی شود. ثبت‌نام یا ورود آسان‌تر به سیستم این احتمال را فراهم می‌کند که مشتریان فناوری را بپذیرند و از برنامه‌ها و نرم‌افزارها استفاده کنند و برای استفاده مجدد ترغیب شوند. از مزایای استفاده شرکت‌ها و سازمان‌ها افزایش وفاداری مشتری است.

 1. صرفه جویی در منابع و افزایش بهره‌وری

مدیران می‌توانند با استفاده از خدمات مدیریت یکپارچه ورود مشکلاتی از قبیل مکالمات پشتیبانی، فراموشی رمز عبور، خطرات امنیتی و … کاهش دهد، همچنین وقت و منابع خود را ذخیره کنند. توانایی افزایش بهره‌وری از کاربران نهایی، یکی از بزرگترین مزایای سامانه احراز هویت T-ID است.

 1. حذف فراموشی رمز عبور

برای جلوگیری از وقوع جرایم سایبری، متخصصان امنیتی اصرار دارند که برای هر برنامه کاربردی، رمزهای عبور منحصر به فردی را نگه‌ دارند. این بدان معناست که یک کاربر متوسط برای استفاده شخصی و اداری باید ده‌ها رمز عبور را به خاطر بسپارد. متأسفانه‌، این اغلب منجر به “فراموشی رمز عبور” می شود. با بکارگیری روش نوین ورود بدون گذرواژه (PasswordLess) سامانه احراز هویت T-ID این امکان را فراهم می‌کند تا کاربر نیاز به خاطر سپردن نام کاربری (Username) و گذرواژه (Password) نداشته باشد.

 1. سهولت

با استفاده از مکانیزم Single Sign in  PasswordLess  کاربر می‌تواند به راحتی با اثر انگشت به سیستم دسترسی داشته باشد. سامانه احراز هویت T-ID، مشکل ورود کاربر با نام‌های کاربری و رمزهای عبور متعدد به سیستم های مختلف برای دسترسی به منابع را برطرف می‌کند.

 1. بهره‌برداری از زیرساخت بومی تبیان

در پروژه سامانه احراز هویت T-ID، از زیرساخت بومی تبیان بهره‌برداری شده است، که جزء برترین مرکز داده‌های کشور است. در این مرکز داده قطعی سرویس نسبت به شرکت‌های رقیب داخلی بسیار کم است. مرکز داده تیبان به واسطه مشتریان حساس از جمله نهادهای دولتی، بانکی، دانشگاهی، بورسی و بیمه‌ای از سیستم ایمنی بسیار قوی و امنیت بالایی برخوردار است.

Share:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است