آیا هنوز نسبت به قرار دادن  داده های خود در ابرها بی میل هستید؟ اگر این طور است در اشتباهید! امنیت رایانش ابری بسیار بالاتر از امنیتی است که خودتان می توانید برای اطلاعات خود تامین کنید.
شرکت های مشهوری مانند  Sony ، Walgreens، Best Buy، city bank  چه وجه مشترکی با هم دارند؟ تمامی آنها قربانی شکست های داده ای در سال «۲۰۱۱» شدند. وقتی شکست های داده ای برای شرکت های بزرگ اتفاق می افتد کسب وکارهای کوچک هم طبیعتا باید مواظب باشند. اینگونه رخدادها این تصور را به وجود می آورند که داده ها (به خصوص داده هایی که در ابر به اشتراک گذاشته شده اند) آسیب پذیرند. در واقع، پژوهش تازه ای به وسیله مایکروسافت نشان داد که ۵۱ درصد صاحبان کسب وکارهای کوچک به خاطر نگرانی از امنیت داده ها نسبت به استفاده از راهکارهای مبتنی بر رایانش ابری بی میل هستند.
به رغم این ترس ها واقعیتی کلیدی هم چنان برقرار است: رایانش ابری می تواند امنیت بسیار بیشتری را نسبت به آنچه خود سازمان ها می توانند انجام دهند برای داده های آنها تامین کند. پنج دلیل برای این ادعا به شرح زیر وجود دارد:
۱- امنیت ابرها قوی تر است!
زیست بوم کنونی ابرهای داده ای  در یک شبکه جهانی از مراکز داده سطح جهانی ساخته شده است که به وسیله نام های بزرگی همچون  Amazon ،  Rackspace  و Google اجرا می شود. این ارائه کنندگان نرم افزارهای میزبان، امنیت بسیار خوبی را برای داده های قرار داده شده در مراکز داده های ابری خود به ارمغان می آورند.
مراکز بزرگ داده ها با قرار دادن نگهبان ها، نظارت بصری، کنترل دسترسی ها و فعالیت هایی از این قبیل امنیت فیزیکی بسیاری دارند. در کسب وکارهای کوچک، شکست های داده ای به آن علت  به راحتی رخ  می دهند که افراد به راحتی می توانند با حمل لپ تاپ یا سرورها امنیت اطلاعات سازمان را به خطر بیندازند. چنین سرقت هایی در مرکز داده های مدرن جای چندانی ندارد و بسیار نادر است.
۲- امنیت ابرها هوشمندتر است.
تقریبا همه انواع هک ها و تهدیدات، در حال گسترش و توسعه هستند. در سال ۲۰۱۱ تنها طی یک ماه آزمایشگاه Kaspersky بیش از سیصدوهشتاد میلیون رخداد هک را از وسایل الکترونيکی که از محصول ویروس یاب وی استفاده کرده بودند شناسایی کرد. آمارهایی این چنین ممکن است سازمان را از استفاده از فناوری های تازه ناامید کند.
نرم افزارهای ویروس یاب و دیوارهای آتش محافظت اولیه ای را ایجاد می کنند؛ اما مراکز داده ای که میزبان نرم افزارهای مبتنی بر پردازش ابری هستند از ابزارهای پنهان سازی و امن سازی بسیار پیشرفته تری استفاده می کنند. این ابزارها شامل ابزارهای پیشرفته جلوگیری از نفوذ و شناسایی تهدیدات است که آنها را قادر می سازد که هکرها را پیش از حمله خلع سلاح کنند. آنها واقعا در این زمینه توانا هستند.
۳- رایانش ابری تطبیق پذیری امنیتی را آسان تر می کند.
به جز «مالیات»، واژگان بسیار کمی به اندازه «تطبیق با استانداردها» مدیران را دچار نگرانی می کند. دلیل محکمی برای این امر وجود دارد: بسته به نوع صنعت شما و استاندارهای مربوط به آن، تطبیق پذیری با استانداردهای امنیتی بسیار پرهزینه و زمانبر است .
به عنوان نمونه یک کسب وکار الکترونیکی را در نظر بگیرید. سازمان هایی که مدیریت اطلاعات کارت های اعتباری را انجام می دهند باید از استانداردهای PCI پیروی کنند.
 مجموعه ای از ۱۲ الزام (که شامل ۲۲۰ خرده الزام بودند) به وسیله سازمان های این حوزه برای کارت های اعتباری تدوین شد. با این ملاحظه جای شگفتی نیست که اکثر شرکت های بازرگانی برخط و کوچک با یک سازمان همکاری دارند که از خدمات آنها برای پرداخت پول مبتنی بر رایانش ابری بهره می برند مانند PayPal این سازمان های بزرگ ارائه دهنده خدمات پردازش ابری هستند و منابعی برای تضمین تطبیق پذیری با استانداردهای PCI دارند. آنها بسیار آسان تر از مشتریان خود می توانند با استانداردها هماهنگ شوند.
۴ – رایانش ابری صرفه به مقیاس را در امنیت داده ها افزایش می دهد.
اگر تصمیم بگیرید که خودتان دست به کارهای مربوط به امنیت بزنید، نه تنها ناچار می شوید که تجهیزات و نرم افزارهای مناسبی برای امن سازی توسعه های خود تهیه کنید، بلکه باید نگران نگهداری و به روزرسانی آنها هم باشید، یا اینکه کارکنانی را برای انجام این کارها استخدام کنید ، زیرا تهدیدات در حال توسعه و پیشرفت هستند. هیچ کدام از این کارها ارزان نیست.
اما هنگامی که از نرم افزار مبتنی بر رایانش ابری استفاده می کنید، تنها نیاز دارید که حق عضویتی برای نرم افزار دلخواه خود بپردازید. همین هزینه پوشش دهنده هزینه های امنیتی نیز خواهد بود. این به آن معنا است که شما (از نظر هزینه ها) می توانید نفس راحتی بکشید.
 ۵- رایانش ابری تمرکز شما را معطوف به کسب وکار می کند، نه امنیت.
شرکت کوچکی سراغ داریم که سرور ذخیره سازی اسناد خود را در یک کمد نگهداری می کند. سرور پشتیبان هم در همان کمد نگهداری می شود. بر این مبنا می توان گفت که این شرکت فاقد کارکنانی در بخش فناوری اطلاعات است و شرکای آن چیز زیادی درباره امنیت داده ها نمی دانند. اما اگر همین شرکت اسناد خود را در مرکز داده های مبتنی بر راهکارهای رایانش ابری ذخیره کند، احتمال از بین رفتن اسناد بر اثر آتش سوزی یا حوادث دیگر بسیار کمتر می شود. این امر شرکا را هم از تنظیم و مدیریت زمان بر سرورها بی نیاز می کند. این موضوع مزیت واقعی رایانش ابری است: شما می توانید انرژی خود را کاملا متمرکز بر کسب وکار خود کنید؛ بدون آنکه نگران فناوری باشید که ممکن است از تخصص شما بسیار دور و دسترسی شما به آخرین نوع آنها بسیار دشوار باشد.
با تشکر از  مهندس امیر اطمینان  و جناب اقای محمدجعفر نظری
منبع : www.amiretminan.blogfa.com
, , , ,
Share:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است